Покроківка по декларуванню доходів з інвестицій
Для подачі податкової декларації як фізособа, бажано зробити наступні кроки:
-
Згадати як це робити
- Переглянути вебінар iPlan iTalks про декларування та відеоінструкцію про заповнення декларації в кабінеті платника податків у 2024р.
- Якщо є час та натхнення - вивчити самостійно портал ДПС про декларування 2024 та їх інструкцію про декларування та інструкцію про визначення прибутку від операцій з цінними паперами.
-
Підготувати потрібну інформацію та документи
-
Довідку про ваші доходи за звітний рік в електронному кабінеті платника податків (відеоінструкція) або на сайті Дія (приклад)
-
Довідки про виплачені вам доходи за звітний рік від джерел отримання доходів (податкових агентів) : брокерів, страховиків, благодійників, орендарів землі, нерухомості, тощо.
-
Річний звіт по закордонним інвестиціям у закордонних брокерів IB (Interactive Brokers), ось відегайд як це робити) / Exante / Freedom Finance / Mono Invest/ Wotan / etc. про отримані доходи.
⚠️ Ці документи зберігайте мінімум 3 роки + 6 місяців після закінчення війни (саме тоді спливе строк позовної давності по сплати податків, за невірно задеклоровані доходи)
-
Складіть розрахунки
1. Полуавтоматично, за допомогою генератора податкових звітів ua.tax.web
Рекомендую потім вибірково перевірити
-
-
повноту врахування доходів (доходи від продажу, дивіденди, %% по рахунку, плата за SYEP) та витрат (комісії, вартість проданих акцій)
- правильність застосування курсів НБУ та податкових ставок
-
зберегти (Ctrl+c Ctrl+v) розрахунок, отриманий від порталу, у своєму iPlan таблиці (якщо ви є Клієнтом iPlan.ua)
-
2.Розрахувати самостійно. Наприклад за такою формою
-
Заповнюте декларацію
-
В електронному кабінеті платника податків (відеогайд у 2023р)
-
Скориставшись путівником заповнення декларації iPlan.ua
-
Робить профілактику
Якщо хочете спрацювати на упередження щодо запитів ДПС про надання документів , що підтверджують Ваші дивіденди та інвест.прибутки / збитки, зробить наступне:
-
"легкий шлях", але не факт що ДПС сподобається: збережіть у Google Sheet результат розрахунку податків за допомогою сервісу ua.tax.web та додайте до нього заголовок "Результат розрахунку інвестиційного прибутку та /або сум дивідендів від акцій на брокерському рахунку Interactive Brokers", збережіть його в pdf (меню Googlle Sheet Файл- Експорт)
-
"складніше", але надійніше, зробіть в IB повний звіт про інвест. прибутки та інші інвест.доходи: дивіденди, купони, % по рахунку та SYEP (інструкція). Там немає української, тому скоріше за все за все потрібно буде витратити час + гроші на його переклад.
-
Якщо" хитрість Ваше друге ім’я" та Ви вирішили сплачувати лише 1,5% ВЗ, у розділі Tax forms SD беріть форму 1042-S та перекладайте її на укр.мову, нотаріально засвідчуйте та подавайте разом з декларацією. Але майте на увазі, що такий спосіб не відповідає вимогам законодавства, тому що для зарахування податків, сплачених за кордоном, Ви маєте надати відповідну довідку з іноземної податкової. Але може Ви той кому пощастить)
-
До кожного документу додайте засвідчувальну підпис "Відповідає орігіналу. П.І.Б., дата , підписано ЄЦП". Як це робити в pdf? Я користую цей додаток купуючи ліцензію на 1 день
-
Kiss & fly
- Відправьте декларацію через кабінет платника податків. Обовязково зберігайте собі на диску декларацію та квитанцію №2 у pdf форматі. Знадобиться , якщо ДПС не знайде її у себе.
- Документи, які Ви додаєте до декларації можна додавати як додаток до декларації "Документ довільного формату" F1360102, я би писав ще супроводжуючого листа з поясненням які саме документи додаються.
-
Дотримуйтесь строків
-
декларацію потрібно подати до 1го травня року, наступного за звітним
-
заплатити податок до 1го серпня року, наступного за звітним
-
заявити про право на податкову знижку - не пізніше 31 грудня року, наступного за звітним
-
відстрочити декларування (додаю приклад), якщо відсутні документи про отримання доходів або сплату податків за кордоном до 31 грудня року, наступного за звітним - до 1го травня року, наступного за звітним
-
Але якщо є змога - краще не чекати та допомогти державі в цей складний для всіх нас час. Реквізити для сплати податку з’являться у Вашому кабінеті платника податків через деякий час (2-3 тижні після прийняття декларації податковою)
-
У ДПС є до Вас запитання?
-
Якщо це стосується помилок в декларації, відсутності документів на податкову знижку - Ви маєте це виправити
-
Для відповіді на решту запитань мають бути підстави (проведення документальної перевірки) , якщо їх немає перегляньте будь ласка вебінар, як спілкуватись в таких випадках з податковою. Я зазвичай пишу їм такого листа, типу “Лише подивитись”.
-
І будь ласка не вирішуйте ніяких питань з ДПС по тлф. Його можна використовувати для спілкування пояснень своєї точки зору, організації офф лайн зустрічей - не більше. Чим закінчується порушення цього правила, розповідаю.
Бажаємо Вам успіхів у декларуванні!
Отримати більше допомоги в декларуванні або навчитись ще карще це робити самостійно можна за допомогою спільноти самостійних інвесторів iTalks або ставши Клієнтом iPlan.ua